English
Zmenšiť textZväčšiť text
Naturpack

Lyžovanie

Dlhú tradíciu majú lyžiarske preteky o Majstra Štósu konané na Polnerovej lúke, od roku 1984 nazývané POLNER CUP. Výsledky a víťazi sú uverejnení v jednotlivých číslach Štóskych novín na web. stránke obce - kolonka Štóske noviny.Víťazom a držiteľom putovného pohára na rok 2010 sa stal Patrik Göbl.

Jedinečným, okrem iného, na týchto pretekoch je aj miesto, kde sa usporadúvajú. Je to Polnerova lúka na severnej strane Tupého vrchu v nadmorskej výške 760 m.n.m. Každý, kto sa chce tohto podujatia zúčastniť, musí na túto lúku uprostred lesov vyšliapať pešo, čo z obce trvá 1 až 1,5 hodiny. Lyžiari – pretekári to majú o to ťažšie, že okrem osobných vecí a proviantu si musia na svojich chrbtoch vyniesť aj komletnú lyžiarsku výstroj.

Po uskutočnení dvoch kôl slalomu čaká na všetkých účastníkov „špecialita“ a to praženica pripravovaná v kotlíkoch na otvorenom ohnisku. Svoju neopakovateľnú vynikajúcu chuť nadobúda zrejme tým, že sa do praženice pridávajú rôzne druhy domácich klobás, ktoré účastníci povinne prinesú aj s vajíčkami ako vstupné. Po tomto vynikajúcom obede sa uskutočňuje vyhodnotenie pretekov, odovzdávanie cien víťazom a Putovného pohára Majstrovi Štósu. Pre zdokumentovanie a archív je veľmi dôležitá aj záverečná fotografia s plagátom na ktorom je názov Polner Cup a aktuálny rok. Tieto preteky sa prvýkrát ukutočnili v Štóse v r.1967 a víťazom bol Ján Strama. Od r.1968 sa uskutočňujú na Polnerovej lúke ako vyvrcholenie a záver lyžiarskej sezóny, keď už nikde na okolí nie je prírodný sneh.

Na týchto pretekoch, ktoré sú vlastne ohromnou športovo-spoločensko-turististickou akciou je neopakovateľná atmosféra, družnosť a pohoda, ktorú si môžu predstaviť len tí, čo sa už pretekov na „Polnerke“ osobne zúčastnili. Organizáciu týchto pretekov pri vzniku zabezpečovala TJ Spartak Štós, neskôr TJ SANDRIK Štós, od r.2002 celú akciu zastrešuje obecný úrad a starosta obce za aktívnej pomoci priaznivcov lyžovania. 

ODVOZ ODPADU

 • Komunál
  23. MÁJ 2024
  Štvrtok
 • Plasty
  15. JÚN 2024
  Sobota
 • Papier
  08. JÚN 2024
  Sobota
 • Sklo
  25. MÁJ 2024
  Sobota